Now Reading
România, garaj pentru rable: 8 din 10 mașini sunt mai vechi de 10 ani

România, garaj pentru rable: 8 din 10 mașini sunt mai vechi de 10 ani

Peste 78% dintre vehiculele aflate în circulație în România au o vechime de peste 10 ani. Mai precis, este vorba despre 8,74 milioane de vehicule, informează Institutul Național de Statistică. 

La sfârșitul primei luni din iunie, INS a postat datele preliminare cu privire la parcul auto național 2019. La finalul anului trecut se aflau în circulație 8.749.390 de vehicule, dintre care, 78% în posesia persoanelor fizice, iar restul, în posesia persoanelor juridice. 78,6% dintre vehiculele aflate în circulație aveau o vechime mai mare de 10 ani.

52% dintre autoturisme utilizează motoare pe benzină, în timp ce 46,8% au motoare diesel. Restul de 0,6% dintre vehicule sunt electrice, hibride și utilizează gaz petrolier lichefiat (GPL).

În anul 2019, parcul auto național a crescut fulminant. În 2018 erau înmatriculate 6,45 milioane de autovehicule. Dintre acestea, 5,12 milioane au o vechime mai mare de 10 ani, adică 79,3%.

Piața auto, mai stabilă în România decât în Italia și Spania

În perioada fenomenului „coronavirus”, cel mai puternic declin al pieței a fost înregistrat în Italia și Spania, unde înmatriculările au scăzut cu 97,6%, respectiv 96,5%. În cele două țări au fost vândute 4.279, respectiv 4.163 de autoturisme, în aprilie 2020. România stă mai bine decât țările din vest din acest punct de vedere, cu 4.321 de autoturisme. În țara noastră, piața auto a scăzut cu 50,3%.

Înmatriculările la Dacia în UE, Marea Britanie și EFTA s-au diminuat cu 79,6% în aprilie 2020, până la 10.031 de unități. Totuși, Dacia a s-a vândut mai bine decât Seat, Fiat, Volvo, Kia și Hyundai.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

MrNews.ro - Actualitate, entertainment și educație masculină.

___

© 2019-2020 MrNews.ro. Toate drepturile rezervate. 

Informaţiile publicate de MrNews.ro pot fi preluate doar cu citarea sursei + link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

Scroll To Top